در انتظار کبک

در انتظار کبک

اواخر روزهای زمستان ۱۳۹۲ بود. که تصمیم داشتیم برای تصویربرداری از کبک به منطقه عازم شویم. باید قبل از طلوع آفتاب در منطقه درون کومه مخفی می شدیم تا در هنگام طلوع از کبک ها تصویربرداری کنیم. پس باید هنگامی که هوا کاملا تاریک بود راه می افتادیم. تا منطقه با ماشین می رفتیم تا قبل از روشن شدن هوا از کوه بالا برویم، کومه را برقرار کنیم. دوربین ها را آماده کنیم و منتظر آمدن کبک شویم.

چند مرتبه رفته بودیم ولی دیر رسیده بودیم. اما آن روز از اقبال خوب ما، به موقع رسیدیم. ماشین را پارک کردیم و از کوه بالا رفتیم. تازه هوا می خواست روشن شود. که ما به محل مورد نظر رسیده بودیم.

کارشناس ما از قبل بسیار به آن محل رفته بود و ساعت حضور کبک ها را می دانست. می دانست که در یک ساعت خاص به آنجا می آیند و سریع با آمدن آفتاب می روند. پس می دانستیم کجا باید کومه بزنیم. کومه را که البته ساخت خودمان بود برپا کردیم  و به داخل آن رفتیم. آرام نشستیم و منتظر شدیم. و چه زود انتظار به سر رسید.

کبک ها رسیدند.

کبک ها رسیدند و درست در مقابل من که در یک طرف کومه نشسته بودم و با فاصله شروع به بررسی کومه کردند. پس از آنکه مطمئن شدند کومه چیز خطرناکی نیست، شروع به گشتن دانه کردند. همینطور نزدیک و نزدیک تر شدند. انگار اصلا توجهی به ما نداشتند. واقعا استتار خوبی داشت کومه ما. من هم از همان اول شروع به ضبط تصویر کرده بودم. اصلا فکر نمی کردم اینقدر نزدیک شوند. تنها ۳ یا ۴ متر با من فاصله داشتند. آن هم چه کبک هایی! کبک هایی تپل و زیبا با گونه هایی برآمده!

آنقدر هیجان زده شده بودم که با خود می گفتم ای کاش می شد لپش را بکِشم. واقعا کبک زیبایی بود.

این شد که توانستیم تصاویر زیر را بگیریم.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

2 نظر ثبت شده برای “در انتظار کبک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *