با دمپایی تصویربرداری نکنید!

با دمپایی تصویربرداری نکنید!

حتما تعجب کردید که مگه کسی با دمپایی تصویربرداری می کنه؟!

بله چرا که نه. من خیلی ها رو دیدم که با دمپایی تصویربرداری می کنن. اونم از حیات وحش. واقعا کسی که تخصص نداره ولی دوربین دست می گیره و با کلی ادعا دکمه ضبط رو فشاره میده به نظرتون دمپایی نپوشیده؟!

به نظر من که نداشتن تخصص در تصویربرداری مثل اینه که با دمپایی به طبیعت بری. آخه چرا؟

البته احتمالا شما به من خورده می گیرید که چرا تخصص ندارند. خیلی هم متخصص هستند. خدا کنه اینطور باشه ولی توهم دانش نباشه.

توهم دانش

در مباحث علمی مبحثی داریم به عنوان توهم دانش. یعنی شخص تصور می کند که علم کاری را دارد. در صورتی که این تنها تصور غلط اوست. این تصور نابجا باعث می شود که چشم بر روی اشتباهات بسته شود و نقاط ضعف را نبیند و خودش با دست خودش مانعی بر سر راه رشد خود ایجاد کند.

آنکس که نداند و بداند که نداند؛ لنگان خرک خویش به مقصد برساند.

آنکس که نداند و نداند که نداند؛ در جهل مرکب ابد الدهر بماند.

چه زمانی توهم دانش می گیرم؟

نکته بسیار مهم اینست که بدانیم چه زمانی ممکن است این توهم دانش به سراغ ما بیاید تا بتوانیم از بروز آن پیش گیری کنیم و یا سریع متوجه آن شده و جلوی آن را بگیریم.

دقیقا پس از کسب دانش

نکته جالب اینجاست که درست زمانی که شما در موضوعی کمی تخصص به دست می آورید و از اطرافیان خود یک سر و گردن بالاتر می روید، این توهم به سراغ شما می آید. در این لحظه است که شما فکر می کنید دیگر یک متخصص تمام عیار هستید. اما غافل از اینکه شما تنها به شمه ای از دانش دست یافته اید.

حتما دیده اید افرادی را که خیلی ادعا می کنند عکاس حرفه ای هستند ولی شما وقتی کارهای آنها را می بینید متوجه می شوید که فقط در زدن دکمه شاتر تبحر دارد نه گرفتن عکس زیبا. این ادعا یکی از نشانه های توهم دانش است. ولی کسی که یک تصویربردار حرفه ای است نیازی به خودنمایی نمی بیند. چرا که او متوجه می شود که هنوز خیلی چیزها وجود دارند که نمی داند.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *