فصل پرکاری مستندسازان

ایران است و ۴ فصل کامل که در آن تجربه می کنیم. تابستان گرم و زمستان های سرد.

اما برخلاف تصور اولیه، فصل بهار و تابستان نیست که پرکار ترین فصل برای مستندسازان است! طبیعی است که در ابتدای کار، فکر کنید که وقتی هوا گرم است بهتر می توانید از حیوانات تصویربرداری کنید. ولی در ایران کاملا برعکس است. حیوانات در فصول گرم معمولا به مناطق خنک تر مهاجرت می کنند و یا در سایه ها به استراحت می پردازند و به سختی می توان آن ها را یافت. حتی مارها در زمانی که هوا بسیار گرم است به سادگی قابل مشاهده نیست.

باران های پاییزی

در واقع بهترین زمان برای تصویربرداری از حیوانات زمانی است که اولین باران های پاییزی شروع به باریدن می کند.

با بارش اولین باران های پاییزی و خنک شدن هوا، حیواناتی که مناطق گرم را ترک کرده بودند به این مناطق باز می گردند. پرندگانی که در سرزمین های سردسیر هستند به ایران می آیند. همچنین به علت سرد شدن هوا، حیوانات بیشتر به محل زندگی انسان ها نزدیک می شوند. با سردتر شدن هوا و بارش برف در مناطق کوهستانی، حیوانات جهت تأمین آب و غذای مورد نیاز خود به مناطق شهری نزدیک تر می شوند که این یک موقعیت طلایی برای مستندسازان ایجاد می کند.

حیوانات به علت گشنگی خود کمی از ترس خود از انسان ها را کنار می گذارند و در این لحظه است که تصویربردار حیات وحش می تواند بیش از پیش به سوژه خود نزدیک شود.

چند نمونه

چند نمونه از موقعیت های خوب که در هوای سرد پیش می آید را در اینجا برایتان عنوان می کنیم.

قوچ و میش

قوچ و میش ها با سرد شدن هوا از کوه ها پایین می آیند و برای تأمین غذای مورد نیاز خود به مناطق نزدیک تر می آیند. در این فصل است که می توان صحنه های نزدیک شدن گله های نر و ماده را مشاهده کرد و لحظات جفت گیری و صدای آن ها را ضبط کرد. تنها در این فصول است که می توان قوچ، میش و بره را در کنار یکدیگر به تصویر کشید.

زیرآب روک

تنها در فصول سرد است که می توان صحنه ورود به آب زیرآب روک را به خوبی مشاهده و تصویربرداری کرد. این پرنده برای تغذیه خود به زیر آب رفته و مدتی در زیر آب می چرخد.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *