دوره رایگان – درس پنجم

شبکه سازی

برخلاف دانش شما که باعث رشد شما خواهد شد، اشخاص بسیاری هستند که مانع شما در این راه هستند. به آنها توجه نکنید و فقط بر روی یافتن افراد متخصص و مورد نیاز تمرکز کنید.

شبکه سازی بسیار ساده است. ملاقات سایر فعالین در این صنعت، معرفی خود، شرکت در دورهمی هایی با موضوع مستندهای حیات وحش، اجازه دادن به شناخته شدن اسم و چهره شما، ملاقات فرصت ها و کارکردن برای دیگران. شبکه سازی بسیار حیاتی است و یک تخصص است که به سادگی تقویت نخواهد شد.

نامه ها، ایمیل ها و تماس های تلفنی برخی شیوه ها هستند اما هیچ چیز مثل ملاقات چهره به چهره نیست. جشنواره های فیلم حیات وحش نیز بهترین مکان برای انجام این کار است. به تمام جشنواره هایی که می توانید بروید.

مثلا عزیزان بسیاری هستند که به خوبی در شبکه های اجتماعی ما فعالیت دارند. پست ها را لایک می کنند. نظرات خود را بصورت دقیق در اینستاگرام درج می کنند، به ما بازخورد می دهند و خلاصه تلاش می کنند که به خوبی دیده شوند. هم توسط ما و هم بازدید کنندگان شبکه های اجتماعی ما. شاید این فعالیت ها بسیار جزئی و ناچیز باشند. ولی طبق اثر مرکب در آیند نتایج بسیار بزرگی برایشان خواهد داشت.

شبکه سازی زمانی که شما جوان هستید، به خودتان اطمینان ندارید و مشهور نیستید سخت است. اغلب ساخت یک تصویر خوب سخت است. اعتماد به نفس داشته باشید ولی متواضع باشید، شور و شوق داشته باشید ولی به سایرین احترام بگذارید. شما نیاز دارید که در خاطره ها بمانید، ولی به دلایل درست. شما نیاز دارید که پس از اینکه با شخصی صحبت کردید، آنها فکر کنند که: «بله. من با او کار خواهم کرد.» یا «آنها ایده های بزرگی دارند. باید آنها را به خاطر بسپارم.» یا… صادق باشید. به مردم بگوید اگر کار آنها را دوست دارید و تمایل دارید با آنها کار کنید. ابراز عصبانیت یا بیان صریح درخواست هیچ اشکالی ندارد. ولی به پیشکسوتان احترام بگذارید و محترمانه نقد کنید. اشکال ندارد که حسن جویی کنید. بگذارید شما را بعنوان یک فرد مثبت اندیش بشناسند.

یک لیست از اشخاصی که می خواهید با آنها کار کنید تهیه کنید. تمام کسانی که با آنها به موفقیت رسیدم یا آنها را ملاقات کردم کسانی بودند که من دوستشان داشتم. به اندازه ای که می توانید تمرین کنید و به سوی آنها بروید. به یاد داشته باشید که صحبت با اشخاصی با احساسات مشابه ساده تر خواهد بود.

مسیرهای ورود

بسیار بعید می رسد که شما آگهی ای برای شغل مورد علاقه خود پیدا کنید. شرکت های تولید کننده فیلم های حیات وحش درخواست های ناخواسته بسیاری برای کار دارند که به ندرت نیاز به تبلیغات دارند. (هرچند برخی مثل BBC در اصل تبلیغ می کنند.) گهگاه شغل ها در اخبار فیلم های حیات وحش تبلیغ می شوند ولی معمول نیستند. شغل های دیگر گاهی اوقات در خبرگزاری های بین المللی دیده خواهند شد؛ اما بهتر است فرض کنیم که برای دستیابی به شغل مجبورید بیشتر فعال باشید.

اجازه دهید به تعدادی از روش های معمول نگاهی بیاندازیم:

اگر به دنبال کار با دوربین هستید، از این روش های ممکن استفاده کنید:

 • به تصویربرداران مراجعه کنید و ببینید نیاز به دستیار دارند یا تمایل دارند شما بعنوان کارآموز در کنارشان باشید. ممکن است دستمزدی به شما پرداخت نکنند یا حتی ممکن است به شما گفته شود که هزینه سفر و هزینه های راه خود را بپردازید. اما اگر می توانید آن را پرداخت کنید، تجربه ارزشمندی خواهد بود. قطعا کار سختی خواهد بود و ممکن است مجبور به انجام هر کاری از حمل تجهیزات تا رانندگی و پخت و پز باشید. به شرکت های تولید کننده مراجعه کنید و بپرسید که آیا آنها دستیار تصویربردار یا کارآموز برای هر تصویر بردار دارند. کارآموزی در حقیقت به این معناست که شما فقط تصویربردار را همراهی می کنید (بدون دستمزد البته) و با مشاهده آنها یاد می گیرید. اگر خوش شانس باشید، آنها به شما نکات مهمی یاد خواهند داد.
 • اگر به اندازه کافی مهارت دارید می توانید به یک شرکت مراجعه کنید با نمونه کار خود بر روی یک DVD. می بایست در حدود ۵ دقیقه باشد (هرگز بیشتر از ۱۰ دقیقه نباشد) که شامل فیلم های متنوعی که نشان دهنده توانایی شماست. اگر ایده یک فیلم قوی دارید باید خیره کننده باشد و یا اینکه چرا باید از شما به جای تصویربردارانی که به آنها عادت کرده اند استفاده کنند.
  در یک قاب DVD با یک کارت طراحی شده زیبا با تصاویر رنگی و عنوان بسته بندی کنید. همچنین نشانی، تلفن، ایمیل، وب سایت، جزئیات تجهیزات در دسترس و مکان های مطالب مندرج در فیلم.

اگر می خواهید مجری شوید، یک روش اینست که به سراغ شرکت های تولید کننده با یک فیلم بروید. بسیار رقابتی است. چون رزومه های زیادی دریافت می کنند و بسیاری از آنها فوی هستند. قبل از اینکه مطمئن شوید که رزومه شما کامل شما را معرفی می کند آن را ارسال نکنید. بینهایت تمرین کنید. بازخورد بگیرید و سبک خود را توسعه دهید. سال های زیادی برای کشف شدن استعدادتان صرف نکنید. در این مدت زندگی خود را بکنید. اگر می توانید، در یک شرکت تولید کننده تجربه کسب کنید.

کارآموزان صدابرداری محیط زیست می توانند یک CD صوتی توسط نرم افزارهای ویرایش صدا آماده کنند. همچنین شما می توانید کارآموز یک صدابردار شوید. روش دیگر تماس با تصویربرداران برای انجام صدابرداری در کنار آنان در پروژه های بعدی آنان است. همچنین می توانید تخصص های خود را با کار در سبک های مختلف صدا افزایش دهید. بعنوان مثال بخش های دیگر تلویزیون، سینما یا محصولات صوتی. همه اینها تجربه خوبی است.

فراموش نکنید این یک صنعت متنوع است و فرصت های دیگری در کنار شرکت های تولیدی متعارف وجود دارد. برخی شغل های خوبی نسبت به تخصص شما برای محصولات صوتی تصویری یا آموزش دارند. برخی بصورت پاره وقت بر روی مستندهای حیات وحش در کنار سایر کارهای خود فعالیت می کنند. برخی خودشان را تنها با یک شغل درگیر نمی کنند و کارهای متنوعی مثل نویسندگی، گویندگی، تدوین انجام می دهند. امنیت شغلی زیادی ندارید. سازگاری و انعطاف پذیری کلید بقاء است.

در بالا تمام آنچه مجبور هستید برای ایجاد فرصت برای خود انجام دهید بیان کردیم. کسی به استقبال شما نخواهد آمد. شما مجبور هستید تلاش بسیار کنید و می بایست در تجارت پر شور باشید. مثبت باشید و دنبال پیشرفت. هر شانسی را که می توانید بربایید. برنامه ریزی کنید. تمرکز کنید. خود را در موقعیت صحیح قرار دهید. اجازه دهید برای دلایل منطقی مشهور و شناخته شوید.

زندگی شما در کار هنری است. آن را به بهترین نحو بسازید.

تحصیلات و آموزش

یکی از مهم ترین سوالاتی که من اغلب می پرسم اینست: «یک مستند ساز حیات وحش چه شرایطی لازم دارد؟» درست است که پاسخ ساده ای ندارد. برخی افراد موفق تقریبا مهارت های لازم را ندارند. در حالی که افرادی هستند که با تحصیلات آکادمیک جانورشناسی به جای فعلی آنها رسیده اند.

فاکتورهای مؤثر مهارتی که شما باید کسب کنید:

 • سن شما
 • تحصیلات شما
 • علایق شما
 • ترتیب شغل هایی که به دنبال آن هستید
 • جایی که تمایل به استخدام در آن دارید یا برای آن کار کنید.

فاکتورهای زیاد دیگری اغلب مهم تر از مهارت ها در این صنعت هستند. به عنوان مثال اراده، اشتیاق، استعداد و تجربه. اما گفته شده است که مهارت ها همیشه ویژگی مثبی خواهد بود و در بعضی شرایط ضروری.

در تمام شغل های مرتبط با مستند سازی حیات وحش دانش بیشتر شما در زمینه حیات وحش بهتر است. دانش بیشتر ناشی از علاقه شماست در حالی که مهارت های بیولوژی و جانورشناشی باید در مدارس دنبال شوند. جایی که می روید برای کسب تحصیلات دانشگاهی بسته به آنچه می خواهید انجام دهید، اگر می خواهید در یک شرکت بزرگ تولیدی کار کنید بعنوان مثال، مدرک بیولوژی/جانورشناسی مطلوب و در برخی اوقات لازم خواهد بود.

اگر شما ترک تحصیل کرده اید و کاملا مطمئن نیستید که چه کاری می خواهید انجام دهید اما می دانید که می خواهید در صنعت مستند سازی حیات وحش کار کنید بهتر است دانش خود را از هر طریقی افزایش دهید.

دوره های حیات وحش

گروه مستند سازی تعدادی دوره های آموزشی برای مشتاقان مستند سازی حیات وحش برگزار می کند. اگر تازه شروع کرده اید پیشنهاد می کنیم با محصول میخواهم مستندساز شوم شروع کنید. پس از آن می توانید دوره های دیگری را بگذرانید مثل کارگاه فیلمساز حرفه ای یا از کتاب های سایت استفاده نمایید.

میخواهم مستندساز شوم

لطفا نظرات خود را در مورد این درس در زیر برای ما بیان کنید.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

10 نظر ثبت شده برای “دوره رایگان – درس پنجم

 1. توضیحات کامل و مفید بود خدارو شکر یه گروه کوچیک تشکیل دادیم و یه فیلم مستند هم درحال تولید داریم.

  1. بسیار عالی و امیدوارم موفق باشید. البته منظور ما در درس بالا گرفتن ارتباط با متخصصان بود که نیاز دارید در این راه از کمک آن ها استفاده نمایید.

 2. با سلام و سپاس
  در این پنج درس مطالب و نکات کلیدی مفیدی به اشتراک گذاشته اید حال پرسش اصلی این است که چنانچه جوانی وقت و انرژی خود را صرف این صنعت کند و به مرحله بلوغ هنری برسد آیا در این کشور که رسانه تصویری آن در انحصار دولت است و آن هم به دلیل فقر بودجه فقط از اشخاص شناخته شده طرح ساخت مستند می پذیرد به سر آن جوان مشتاق و رانده شده و مایوس چه خواهد آمد ؟ در صورت تمایل از پیج من در اینستاگرام به نشانی s.a.mohtarami دیدن فرمایید
  سلامت و شادکام باشید

  1. سلام جناب آقای محترمی
   خیلی خوشحالیم که نظر شما را در سایت خود مشاهده کردیم. مسلما گفته های شما درست است و متأسفانه صدا و سیما در این مورد کم لطفی می کند. اما نکته مثبت اینجاست که خوشبختانه شاهد رشد روز افزون جوانان مستندساز در کشور هستیم که مسلما این مسئله آینده را تغییر خواهد داد. مسلما در آینده ای بسیار نزدیک اوضاع اینچنین نخواهد بود و موارد بسیاری که هر ماه از مستندسازان جوان مشاهده می کنیم گواه این مطلب است.
   همچنین هستند جوانان مستند سازی که کارهای خود را در جشنواره های خارجی به معرض داوری گذشته اند.
   و امید داریم که مستندسازان مجبور نباشند ابتدا طرح خود را در صدا و سیما به تأیید برسانند و بعد مشغول به ساخت شوند. مسلما کیفیت خوب همه را شگفت زده خواهد کرد. حتی صدا و سیما…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *