با چه دوربینی فیلم مستند بسازم؟

با چه دوربینی فیلم مستند بسازم؟

چه سوال خوبی! واقعا با چه دوربینی باید به سمت مستند سازی از حیات وحش بروم؟ آیا باید یک دوربین حرفه ای داشته باشم و یا با همان دوربین های معمولی هندی کم هم می توان مستندسازی از حیات وحش را شروع کرد؟

دوربین اولیه برای شروع ساخت فیلم مستند

لازم است یک نکته را در اینجا بیان کنم که موضوع این مقاله تنها مستند حیات وحش است و به سایر شاخه های فیلمسازی و حتی سایر مستندها ارتباطی ندارد. چراکه فیلمسازی حیات وحش شاخه ای کاملا متفاوت است.

برای شروع کار مستندسازی از حیات وحش، شما نیاز به مهارت هایی در زمینه کار با دوربین و برخورد با حیات وحش دارید که متفاوت با استفاده های معمول از دوربین در سایر شاخه ها است. مثلا شما نیاز به مهارت تصویربرداری از سوژه های متحرکی دارید که به هیچ عنوان تحت کنترل شما نیستند. نیاز دارید عکس العمل سریع داشته باشید. همچنین نیاز دارید قاب بندی متفاوتی نسبت به سینما را تجربه کنید. لذا لازم است در ابتدا مهارت های دیگر شما تقویت شود. حتی شما چون مهارت نزدیک شدن به حیات وحش و رفتار شناسی سوژه را هنوز فرا نگرفته اید، نیاز دارید که از دوربین های با زوم بالا استفاده کنید.

پس پیشهاد ما اینست که با یک دوربین هندی کم ساده ولی با قدرت زوم بسیار بالا (حداقل ۵۰ برابر) شروع کنید. چرا که زوم بالا این امکان را به شما می دهد که تمام موارد لازم را تمرین کنید و پس از یافتن مهارت لازم، با دوربین های حرفه ای کار کنید.

دوربین های حرفه ای مستندسازی

دوربین های حرفه ای لازم برای ساخت مستندهای حرفه ای از حیات وحش معمولا دوربین های تصویربرداری هستند نه دوربین های عکاسی. این دوربین ها خصوصیت های خاصی دارند که برای کار در طبیعت و تصویربرداری از حیوانات بسیار مناسب هستند. برای آشنایی با چند دوربین مناسب و حرفه ای برای این کار مقاله «۵ دوربین مناسب برای مستندسازی» را مطالعه نمایید.

خرید یا اجاره دوربین برای فیلم مستند

بهتر است برای شروع هزینه خود را صرف خرید دوربین نکنید. اجاره کردن، گزینه مناسب تری برای شروع است. چرا که هزینه های سنگین خرید دوربین های نیمه حرفه ای ممکن است فشار زیادی به شما وارد نماید. در مورد هزینه های کار مستندسازی و نحوه اجاره دوربین در کتاب فیلمسازی با جیب خالی توضیح کامل داده ایم.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *