نجات بره گرفتار…

نجات بره گرفتار
با دو نفر از اعضای تیم در حال حرکت به محل تصویربرداری بودیم. در یک سمت جاده سیم خاردارهایی تا ارتفاع ۲ متر وجود داشت و جاده عمومی نبود و تردد در آن کم بود. من پشت فرمان بودم. همانطور که در حال صحبت بودیم ناگهان یک میش به همراه بره خود از سمت چپ جاده که منطقه حفاظت شده بود، به داخل جاده دوید و از سمت راست که سیم خاردار داشت از میان ۲ رشته سیم خاردار با مهارت خاصی عبور کرد. بره نیز به دنبال مادر خود به درون جاده پرید و به داخل سیم های خاردار جهید. ولی هنوز برای این کار کوچک بود و مهارت لازم را نداشت. به همین دلیل پایش میان یک رشته سیم خاردار افقی و یک رشته اریب گیر کرد و بره به شدت از سیم ها آویزان شد.

نجات بره

سریع سرعت ماشین را کم کردم و در کناری آن را پارک کردم. به سرعت به سمت بره دویدیم. دیدیم که پایش به شدت گیر کرده است. هرچه تلاش کردیم نتوانستیم کمکش کنیم تا پایش را خارج کند و به خاطر تقلاهای بره پایش به شدت درون سیم ها پیچید و کامل گیر کرد.
به سمت ماشین رفتیم تا وسیله ای برای نجات بره پیدا کنیم. ولی متأسفانه هیچ ابزار خاصی درون ماشین به جز دسته جک و یک دربازکن کنسرو پیدا نشد. به ذهنمان رسید که با محیط بانی که قرار بود راهنمای ما باشد تماس بگیریم. اما دریغ که هیچ موبایلی در آنجا آنتن نمی داد. بالاخره با زحمت فراوان توانستیم یکی از سیم ها را شل کنیم تا بره بتواند پایش را از داخل آن بیرون بکشد.
به محض رها شدن پایش به سرعت از ما دور شد و به ما نشان داد که آسیب جدی ندیده است. و ما خوشحال از این عملیات موفق، به دنبال هیجان های پیش روی بعدی ادامه مسیر دادیم.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *