درباره اکوتوریسم بیشتر بدانیم

اکوتوریسم همان طبیعت گردی یا بوم گردی ( ناحیه گردی ) می باشد و شاخه ای از گردشگری است که در آن افراد به مناطق دوردست که استفاده نشده است سفر کرده و از زیبایی های طبیعت (  پرندگان و پستانداران و حیوانات و ماهی ها و خزندگان و … ) استفاده خواهند کرد . بنا به تعریفی دیگر : طبیعت‌گردی مسافرتی است که برای مطالعه، تحقیق ، و همچنین کسب لذت از سیمای طبیعی و مشاهده گیاهان و جانوران و آشنایی به ویژگی‌های فرهنگی جوامع محلی در گذشته و حال صورت می‌گیرد اطلاق می شود . لازم به ذکر است : تاریخ طبیعت گردی به درستی بر همگان آشکار نیست و کارشناسان در این باره اختلاف نظر دارند .

طبیعت گردی خود شامل چندین زیر شاخه می باشد که به شرح زیر می باشد:

۱- کوهنوردی

۲- بیابان گردی

۳- غار نوردی

۴- گردش آبی

۵-گردش ساحلی

۶-دامنه نوردی

۷-شکار و صید آبزیان

۸-مردم شناسی و …

۹-طبیعت درمانی

درآمد گردشگری  یکی از سرمایه ساز ترین منبع درآمد کشور ها می باشد هر ساله با ورود بسیاری گردشگر به شهر یا کشور ، و پرداخت هزینه هایی برای استفاده از امکانات و ….. درآمد هنگفتی را به کشور میزبان می بخشد . که به طور مثال کشور تونس سالانه ۳ میلیارد دلار فقط از طریق بیابان گردی کسب درآمد می کند .

کشور ایران با توجه به این که دارای ۴ فصل می باشد و هر نقطه از آن دارای آب و هوای خاصی می باشد منطقه ای مناسب و عالی ای برای جذب توریست می باشد ولی با توجه به مدیریت نادرست امکان بهره برداری بهینه از مناطق دیدنی ایران نیست .

 

در ادامه  شما را به دیدن مناطقی در جهان که از طریق ورود اکوتوریسم کسب درآمد خواهند کرد دعوت مینمایم و سخن خود را به پایان خواهم رساند .

درباره نویسنده

نوید رکوعی
نوید رکوعی
محقق و کارشناس حیات وحش
10 سال سابقه تحقیقات میدانی در زمینه حیات وحش
دارای افتخار پیدا کردن رد پلنگ در تهران پس از 30 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *