زندگی فک های دریایی در شمال ایران

فک کاسپین (فک خزری) یا شیر دریایی کاسپین از شاخه طنابداران بوده و در راسته گوشتخواران قرار دارد که یکی از کمیاب ترین پستانداران آبزی در جهان می باشد و متعلق به نسل سوم زمین شناسی است.

زندگی فک های دریایی در شمال ایران

 ویژگی های بدنی این شیرهای دریایی

بدن دوکی شکل که نیمه جلویی بزرگتر از نیمه عقبی است و با گردنی ضخیم و متحرک و بدنی کاملا صاف و بدون برجستگی با طولی حدود  ۱۶۰سانتی متر (در فک بالغ) و وزنی تا ۱۰۰کیلوگرم دارد.

شیرهای دریایی در فصل تابستان در مناطق جنوبی که آب، عمیق و سرد تر می باشد زیست کرده، و با  تغذیه بسیار و افزایش وزن خود توسط شکار و صید نوزادان ماهیان کپور، کیلکا و سوف ماهیان ۵۰% از ذخایر غذایی از دست داده خود در فصل زمستان را جبران می کند و خود را برای فصل بعد آماده می سازند. در فصل پاییز و زمستان برای جفت یابی، زایمان و تعویض پوست به خزر شمالی پناه برده  و پس از جفت گیری که از اواخر بهمن تا اوایل اسفند به طول می انجامد، همسر خود را انتخاب کرده و پس از طی دوران ۱۱ ماهه آبستنی، بچه های خود را روی حفره ای از یخ یا برف که خود در محلی مناسب ایجاد کرده به دنیا می آورد.

فک خزری سفید

در این زمان بدن کودک از مو های سفید پوشیده شده و پس از دو هفته سایه ای خاکستری رنگ در آن نمایان می شود. که بعد ها رنگ موها خاکستری می گردد و با بالا رفتن سن فک ها، دوباره رنگ بدن آنها روشن می گردد و به تعداد خال های تیره رنگی که در سطح بدنشان است افزوده می شود و به دانشمندان برای تخمین سنشان کمک می کند. لازم به ذکر است که عمر فک ها معمولا پنجاه سال می باشد.

این جاندار اکنون از جمله جانداران در معرض خطر محسوب می شود و به طور متوسط در ۵۰ سال گذشته بیش از ۴% در هر سال کاهش جمعیت داشته است. لازم به ذکر است این حیوان با خوردن آبزیان بیمار و کنترل جمعیت آنها به اکو سیستم منطقه کمک بسیاری می نماید.

درباره نویسنده

نوید رکوعی
نوید رکوعی
محقق و کارشناس حیات وحش
10 سال سابقه تحقیقات میدانی در زمینه حیات وحش
دارای افتخار پیدا کردن رد پلنگ در تهران پس از 30 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *