مانت دوربین چیست؟

مانت دوربین چیست؟

مانت دوربین بخشی از لنز است که ارتباط مکانیکی و الکترونیکی بین لنز و دوربین را برقرار می‌کند و اکثر سازندگان مانت‌های اختصاصی خودشان را مورد استفاده قرار می‌دهند. بنابراین معمولاً نمی‌توان لنزهای ساخت یک شرکت را برای دوربین‌های شرکت های دیگر به کار برد.

البته در این زمینه استثنا نیز وجود دارد. به‌طور مثال الیمپوس و پاناسونیک از مانت مشترکی برای دوربین‌هایشان استفاده می‌کنند. همچنین تامرون، سیگما و توکینا لنزهایشان را با مانت‌های مختلف عرضه می‌کنند.

مانت دوربین چیست؟

مانت دوربین های عکاسی Canon

کانن سال‌ها است که از لنزهای مانت EF استفاده می‌کند و دوربین‌های عکاسی دیجیتال این شرکت نیز از این مانت بهره می‌گیرند. ولی خود مانت‌های EF به سه گروه تقسیم می‌شوند. تشخیص نوع مانت‌های کانن بسیار ساده است زیرا در ابتدای نام لنز نوع مانت مشخص شده است. مانت‌های سری EF به شرح ذیل هستند:

مانت EF

درصورتی‌که تنها دو حرف EF را در ابتدای نام لنز مشاهده کنید این لنز برای مانت EF کانن و سنسورهای فول‌فریم طراحی شده است. البته می‌توانید از آن بر روی دوربین‌های دیجیتال SLR با سنسور APS-C نیز استفاده کنید. همچنین می‌توان از آن‌ها به‌وسیله مبدل بر روی دوربین‌های بدون‌آینه کانن نیز استفاده کرد، ولی عملکرد سیستم فوکوس در لنزهای مختلف متفاوت خواهد بود.

مانت EF دوربین کنون

مانت EF-S

حروف EF-Sدر ابتدای نام لنزهای کانن به این معنی است که برای دوربین‌های DSLR با سنسور APS-C طراحی شده‌اند. درصورتی‌که از این لنزها بر روی مدل‌های فول‌فریم استفاده کنید حاشیه سیاهی را پیرامون کادر عکس مشاهده خواهید کرد.

مانت EF-M

این سری از لنزها به‌صورت اختصاصی برای دوربین‌های بدون‌آینه سری M از کانن ساخته شده‌اند.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *