این میکروفون های پشمالو!

این میکروفون های پشمالو

اگر پشت صحنه برنامه های تلویزیونی را دیده باشید حتما با این میکروفون های پشمالو برخورد کرده اید. میکروفون هایی که معمولا توسط یک میله بلند توسط صدابردار کنترل می شوند. این میکروفون ها همان میکروفون های شات گان هستند. اما این میکروفون های پشمالو چه کاربردی دارند؟

حذف باد

خز قرار گرفته بر روی این میکروفون ها جلوی ورود حجم زیاد باد به داخل میکروفون و ایجاد صدای باد را می گیرند و یک صدای شفاف بدون هیچ گونه بادی تولید می کنند.

ساختار این میکروفون ها

میکروفون شات گان

این میکروفون ها شامل یک محفظه توری هستند که میکروفون درست در وسط آن قرار گرفته است و توسط قطعات لاستیکی به دسته متصل شده است. این قطعات لاستیکی جلوی لرزش میکروفون را می گیرد. این محفظه توری، جلوی جریان هوا را می گیرد. اما اگر سرعت وزش باد بسیار زیاد باشد و این سطح توری نتواند جلوی جریان هوای عبوری را بگیرد، از نوعی پوشش پارچه ای پشمالو که به عنوان خز شناخته می شود استفاده می شود که بسیار عالی عمل کرده و می تواند کاملا جلوی ورود صدای باد به میکروفون را بگیرد.

این خزها با قیمت های بالا توسط شرکت ها متعددی تولید می شوند که معتبرترین آنها شرکت Rycote می باشد.

جایگاه خز در مستندسازی

در مستندسازی از حیات وحش این خزها بسیار پرکاربرد هستند. از آنجا که در اکثر محیط هایی که شما نیاز خواهید داشت که تصویربرداری انجام دهید، احتمال وزش باد بسیار زیاد است، لذا می بایست همیشه این تجهیزات را با خود به همراه داشته باشید.

البته اگر کار صدابرداری شما به صورت جداگانه انجام می شود، شاید نیاز نداشته باشید که این تجهیزات را با خود ببرید. چراکه صدابردار خود می تواند صدا را بعدا به صورت کاملا حرفه ای برداشت نماید. اما اگر در هنگام ضبط تصویر، ضبط صدا نیز انجام می شود، حتما یکی از این خزها برای میکروفون خود تهیه کنید.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *