فیلمنامه نویسی و کارگردانی

Amirhosin 3 سال قبل

بهترین کتاب برای مستند سازی حیات وحش (فیلمنامه نویسی،کارگردانی)کدام هستند؟

1 پاسخ
آواتار کاربرمهندس عبدالحسین متفقهی عضو سایت 3 سال قبل

برای پاسخ به سوال شما ذکر چند نکته لازم است:

۱٫ ما در ساخت مستندهای حیات وحش، کارگردانی به معنی مرسوم در سینمای داستانی و حتی سایر مستندها نداریم. در ساخت مستندهای حیات وحش، به علت ماهیت شیوه کار، کارگردان نمی تواند نظارتی بر روی عملکرد تصویربردار داشته باشد. لذا تصویربرداران در کار خود مهارت کافی و در حد کارگردان را دارا هستند. به قولی دیگر، تصویربردار در هنگام تصویربرداری به نحوی عمل می کند که تصاویر بتوانند در تدوین به خوبی در کنار یکدیگر قرار بگیرند.

۲٫ مباحث کارگردانی و فیلمنامه نویسی در مستندهای حیات وحش از اصول پایه سینما پیروی می کنند. همان اصولی که برای یک فیلم داستانی لازم است تا آن را جذاب و اثرگذار کند، همان اصول در مستندهای حیات وحش نیز کمک می کنند به کیفیت کار. تنها به علت موضوع خاص مستندهای حیات وحش، شما به دانش بیشتری نیاز دارید که بتوانید مستند خود را بسازید. مثل مباحث نزدیک شدن به حیوانات، رفتار شناسی، علم تاریخ طبیعی و…

۳٫ در ساخت مستندهای حیات وحش، مثل سایر مستندها، شما نیاز به انجام پژوهش قبل از شروع دارید. در این مرحله پژوهش کمک می کند تا فیلم شما ساختار کلی و محکمی داشته باشد. لذا نیاز دارید به موضوعات جانورشناسی و رفتارشناسی نیز آگاه باشید تا بتوانید با یک پژوهش قوی، اسکلت محکمی برای فیلم خود بسازید.

برای مطالعه بیشتر به کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو» و کتاب «شکل شناسی و گونه شناسی فیلم مستند» نوشته دکتر احمد ضابطی جهرمی مراجعه کنید.