اصل پارتو در مستندسازی حیات وحش

اصل پارتو در مستندسازی حیات وحش

تعریف اصل پارتو

اصل پارتو که به قانون ۲۰-۸۰ نیز معروف است یکی از اصول معروف است که در کسب و کار و بسیاری از فعالیت های روزانه کاربرد دارد. اصل پارتو بیان می کند که ۸۰ درصد از نتایج از ۲۰ درصد فعالیت ها ناشی می شود و ۲۰ درصد از نتایج از ۸۰ درصد از فعالیت ها. از اصل پارتو نتیجه می گیرند که برای بدست آوردن نتایج بیشتر، باید بر روی فعالیت های ۲۰ درصدی تمرکز کرد. یعنی فعالیت های کمتری که نتیجه بیشتری دارند. اگر می خواهید در مورد این اصل بیشتر بدانید به توضیح این اصل در ویکی پدیا مراجعه نمایید.

کاربرد اصل پارتو در مستندسازی حیات وحش

این اصل در فیلمسازی از حیات وحش نیز کاربرد فراوانی دارد. در واقع رعایت نکردن این اصل در بخش تصوربرداری، هزینه های بسیار را به ساخت فیلم تحمیل خواهد کرد. این هزینه ها نیز به مرور باعث فرسایشی شدن کار شده و باعث می شود فیلم روند خوبی را برای تولید طی نکند.

اشتباه بزرگ در تصویربرداری از حیات وحش

بزرگ ترین اشتباهی که اکثر آماتورها مرتکب آن می شوند اینست که از ابتدا دوربین به همراه خود می برند و از هر صحنه ای تصویربرداری می کنند. در صورتی که می بایست ابتدا با تحقیقات وسیع، کاملا به سوژه مسلط شد و سپس اقدام به تصویربرداری با برنامه ریزی کامل نمود. این اشتباه باعث می شود که تصاویر بسیار ضعیف و ناقص ضبط شود و هزینه های زیادی برای کرایه تجهیزات به فیلمساز متحمل شود. در صورتی که با استفاده صحیح از اصل پارتو در فیلمسازی حیات وحش، به خوبی می توان بودجه و روند تولید فیلم را مدیریت کرد و با کمترین هزینه فیلم را به نقطه نهایی تولید رساند. در واقع باید پس از تحقیقات، کاری کنید که حیوانات را جذب کنید.

چطور از اصل پارتو در فیلمسازی استفاده کنیم؟

خیلی ساده است. فقط کافی است که شما به خوبی اصل پارتو را متوجه شده باشید. یعنی فعالیت های خود را برنامه ریزی درست نمایید. ۸۰ درصد زمان را بر روی تحقیقات بگذارید و ۲۰ درصد زمان را بر روی تصویربرداری اصلی. شما در بخش تحقیقات به خوبی رفتار سوژه را شناسایی می کنید، زمان حضور، مکان حضور و… سپس در زمان باقی مانده شما دقیقا در محلی قرار می گیرید که سوژه عبور می کند و دقیقا تصاویر دلخواه خود را ضبط خواهید کرد. در واقع در زمان تحقیقات نیاز ندارید دوربین بای خود به همراه ببرید. شاید تصور کنید که تصاویر و صحنه های خوبی را از دست بدهید؛ اما نگران نباشید. آن صحنه ها مجددا برایتان تکرار خواهد شد و می توانید دفعه بعد در موقعیت بهتری آن تصاویر را ضبط کنید.

چرا از اصل پارتو استفاده کنیم؟

یکی از دلایل عمده که ما را مجوبر به استفاد از این اصل می کندنماید اینست که ما تحقیقات گسترده ای بر روی حیات وحش نداریم. لذا همیشه مجرو هستیم که تقی تحقیقات را خودمان در ساخت فیلم خود انجام دهیم. لذا این تحقیقات می بایست از فرایند تولید فیلم جدا شود و به علت زمانبر بودن، حجم زیادی از زمان ما را خواهد گرفت. لذا ۸۰ درصد زمان خود را صرف تحقیقات کنید و ۲۰ درصد زمان را صرف ضبط تصاویر عالی کنید.

نتایج عدم رعایت این اصل

عدم رعایت این اصل مشکلات زیر را برایتان به وجود خواهد آورد.

  • افزایش شدید هزینه های تولید
  • کاهش کیفیت سکانس ها
  • عدم توان ضبط پلان های مرتبط که بتوانند ایجاد یک سکانس نمایند.

پس اگر میخواهید حرفه ای باشید…

برنامه ریزی کنید و سپس تصویربرداری کنید.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *