فوتیج چیست؟

فوتیج چیست؟

در صنعت سینما و فیلمسازی، به فیلم های خامی که پس از تصویربرداری به دست می آید فوتیج می گویند. بر روی این تصاویر هیچ گونه تدوین، اصلاح نور و رنگ و هیچ تغییر دیگری صورت نگرفته است. این فوتیج ها بعدا در مراحل تدوین، دچار تغییراتی می شوند که برای استفاده در محصول نهایی کاربردی باشند.

ارزش فوتیج

فوتیج ها در صنعت فیلمسازی، حتی در فیلم های مستند جایگاه بسیار ویژه ای دارند و بسیاری از افراد هستند که تنها اقدام به تولید فوتیج های ارزشمند می پردازند. این فوتیج ها بعدا در اختیار فیلمسازان قرار می گیرد تا در فیلم های خود از آنها استفاده نمایند. ارزش فوتیج ها به آن است که معمولا توسط افراد بسیار حرفه ای ضبط می شوند. به نحوی که تمام اصول تصویربرداری من جمله قاب بندی، نورپردازی و سایر اصول حرفه ای کار در آن ها رعایت می شود. لذا فیلمساز ترجیح می دهد که از آن ها در تهیه فیلم خود استفاده نماید.

فروش فوتیج

فروش فوتیج ها بسیار مرسوم هستند و وب سایت ها زیادی در سرتاسر دنیا به این کار اقدام می نمایند. حتی برخی از آنها تنها در زمینه طبیعت و حیات وحش اقدام به فروش می نمایند. معمولا بخشی از درآمد تصویربرداران حیات وحش، فروش فوتیج های شان بر روی این وب سایت ها است. چرا که همیشه بسیاری از تصاویر ضبط شده، در فیلم های نهایی استفاده نمی شوند. ولی در عوض این فوتیج ها می توانند به سادگی به درآمد خوبی برای تصویربردار تبدیل شوند.

قوانین کپی رایت در استفاده از فوتیج

در فروش فوتیج ها قوانین خاصی مرسوم است که برخی از آنها را در این بخش توضیح می دهیم.

  • مالکیت فوتیج همیشه متعلق به تصویربردار است.
  • هر فوتیج به هر تعداد خریدار فروخته می شود.
  • خریدار ملزم به نام بردن از مالک اصلی فوتیج در محصول نهایی خود است.
  • گاهی مالک اجازه فروش با حقوق مالکیت آزاد را می دهد که در این شیوه خریدار نیازی به نام بردن مالک اصلی در محصول نهایی ندارد.
  • خریدار حق فروش مجدد فوتیج را نخواهد داشت.
  • خریدار حق ندارد فوتیج را بدون ایجاد تغییر درون آن مجددا توزیع کند.

فروش فوتیج در ایران

معمولا سایت هایی که امکان فروش فوتیج را به تصویربرداران ارائه می کنند معمولا خارجی هستند و امکان مبادلات مالی برای کاربران ایرانی درون آنها بسیار سخت است. لذا وب سایت مستندسازی جهت تقویت صنعت مستندسازی حیات وحش، این امکان را جهت تصویربرداران حیات وحش فراهم آورده تا بتوانند از طریق فروش فوتیج، درآمد خود را در این صنعت افزایش دهند.

جهت استفاده از این بستر به بخش «فوتیج شاپ» مراجعه نمایید.

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *