بخار گرفتن لنز دوربین

بخار گرفتن لنز دوربین

اگر تجربه تصویربرداری در هوای سرد را داشته باشید حتما با پدیده بخار گرفتن لنز مواجه شده اید. این پدیده زمانی اتفاق می افتد که شما پس از مدّتی تصویربرداری در هوای سرد به داخل اتاق می آیید که هوای گرم تری دارد. در این لحظه درون تمام قطعات داخلی دوربین قطرات ریز آب تشکیل می شوند. یک از این بخش ها لنز دوربین است که متوجه می شوید هیچ تصویری را نمی تواند ضبط کند.

یکی دیگر از مشکلات این مسئله، گیر کردن نوار در دوربین هایی است که از نوارها برای ضبط استفاده می کنند. مثل نوارهای miniDV. در این وضعیت نوار دوربین به هد می چسبد و نه حرکت می کند و نه بیرون می آید. در این حالت به هیچ عنوان اقدام به درآوردن نوار و یا پخش و ضبط نکنید.

آیا خطرناک است؟

اصلا نگران نباشید. این مورد هیچ خطری برای دوربین شما ندارد و یک مسئله طبیعی است. البته بهتر است دوربین را به صورت ناگهانی از محیط های سرد به محیط های گرم نبرید و بالعکس. هنگامی که می خواهید دوربین را به داخل اتاق بیاورید، مدتی آن را درون راهرو که هوای نسبتا معتدلی دارد بگذارید تا دمای دوربین کمی تغییر کند و سپس به داخل اتاق بیاورید.

تصویر لنز بخار گرفته

با لنز بخار گرفته چه کنیم؟

فقط صبر کنید.

تنها کافی است که صبر کنید تا دمای دوربین شما با دمای اتاق یکسان شود. بسته به میزان اختلاف دمای اتاق با بیرون، و همچنین جنس و ساختار دوربین و جنس لنز، مدت از بین رفتن بخار متفاوت است. در دوربین های موبایل، دوربین های کوچک و لنزهایی از جنس پلاستیک، این مدت زمان بسیار کوتاه است. اما در دوربین های DSLR و دوربین های حرفه ای، این مدت زمان بسیار طولانی تر است؛ چراکه از فلز ساخته شده اند. این مدت زمان شاید به بیشتر از یک ساعت هم برسد.

 

درباره نویسنده

مهندس عبدالحسین متفقهی
مهندس عبدالحسین متفقهی
تصویربردار حیات وحش
15 سال تجربه تصویربرداری
مدرس مستندسازی حیات وحش
نویسنده کتاب «فیلمسازی با جیب خالی»
مترجم و مؤلف کتاب «با دوربین خودت به حیات وحش برو...»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *