درباره اکوتوریسم بیشتر بدانیم

اکوتوریسم همان طبیعت گردی یا بوم گردی ( ناحیه گردی ) می باشد و شاخه ای از گردشگری است که در آن افراد به مناطق دوردست که استفاده نشده است سفر کرده و از زیبایی های طبیعت (  پرندگان و پستانداران و حیوانات و ماهی ها و خزندگان و … ) استفاده خواهند کرد . بنا به تعریفی دیگر : طبیعت‌گردی مسافرتی است که برای مطالعه، تحقیق ، و همچنین کسب لذت از سیمای طبیعی و مشاهده گیاهان و جانوران و آشنایی به ویژگی‌های فرهنگی جوامع محلی در گذشته و حال صورت می‌گیرد اطلاق می شود . لازم به ذکر است : تاریخ طبیعت گردی به درستی بر همگان آشکار نیست و کارشناسان در این باره اختلاف نظر دارند .

طبیعت گردی خود شامل چندین زیر شاخه می باشد که به شرح زیر می باشد:

۱- کوهنوردی

۲- بیابان گردی

۳- غار نوردی

۴- گردش آبی

۵-گردش ساحلی

۶-دامنه نوردی

۷-شکار و صید آبزیان

۸-مردم شناسی و …

۹-طبیعت درمانی

درآمد گردشگری  یکی از سرمایه ساز ترین منبع درآمد کشور ها می باشد هر ساله با ورود بسیاری گردشگر به شهر یا کشور ، و پرداخت هزینه هایی برای استفاده از امکانات و ….. درآمد هنگفتی را به کشور میزبان می بخشد . که به طور مثال کشور تونس سالانه ۳ میلیارد دلار فقط از طریق بیابان گردی کسب درآمد می کند .

کشور ایران با توجه به این که دارای ۴ فصل می باشد و هر نقطه از آن دارای آب و هوای خاصی می باشد منطقه ای مناسب و عالی ای برای جذب توریست می باشد ولی با توجه به مدیریت نادرست امکان بهره برداری بهینه از مناطق دیدنی ایران نیست .

 

در ادامه  شما را به دیدن مناطقی در جهان که از طریق ورود اکوتوریسم کسب درآمد خواهند کرد دعوت مینمایم و سخن خود را به پایان خواهم رساند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *