تاریخ زمین

به طور کل چهار میلیارد و شیصد میلیون سال ( سن زمین ) شامل دو قسم خواهد شد که بنام کریپتوزوئیک ( زندگی نهان ، ۴ میلیارد سال ) و فانروزوئیک ( زندگی آشکار ، ۶۰۰ میلیون سال ) شناخته شده است و دانشمندان اعتقاد بر این دارند که در زندگی آشکار بوده که نشانه هایی از زندگی و موجودات زنده و کوه زایی ها پدیدار شده بوده نه در بخش کریپتوزوئیک یا همان زندگی نهان .

بخش جدید تاریخ زمین که حدود ۶۰۰ میلیون سال قدمت دارد خود شامل سه بخش که از قدیم به جدید  شامل ( پالئوزوئیک با ۳۷۵ میلیون سال ، به دیرین زی معروف بوده  ) و( مزوزوئیک با ۱۵۵ میلیون سال ، به میان زی معروف  بوده  ) و( سنوزوئیک با ۷ میلیون سال ، نو زی معروف بوده  ) می شوند .

حال در هر کدام از این قسمت ها اتفاقاتی بوقوع پیوسته است که سبب شکل گیری کامل زمین شده و در ضمن زمین را به وضع کنونی نزدیک نموده که این تغییرات در خاتمه ی دوران دیرین زی ( پالئوزوئیک ) به صورت زیر بوده است : کوه های هرسین در اروپا و آپالاچین در آمریکا بوجود آمدند . در خاتمه ی دوران میان  زی ( مزوزوئیک ) کوه آلپ به کمال رسیده است . حال لازم بذکر است که از جانوران آن دوره هم سخنی گوییم ، اغلب جاندارانی که در دوره ی مزوزوئیک زیست می کرند بی مهرگان بوده اند و تنها مهره داری که وجود داشته ماهی ها بودند آن هم نه به شکل امروزی بلکه خیلی ساده و تکامل نیافته البته در اواخر دوران مزوزوئیک بسیاری از دوریستان و خزندگان و معدودی از پرندگان و حتی پستانداران شکل گرفتند و جالب است که بدانید خزندگان به قدری زیاد شدندکه این دوران را بنام خزندگان هم می شناسند . ولی این آفریده ها شامل گیاهان هم شده بود و بسیاری از آبزیان ، نظیر آمونیت ها و بلمنیت ها که هم اکنون در بسیاری از ایران می توان فسیل آنها را پیدا نمود . به طورمثال درکنار جاده قم  و اطراف جمکران

         شبیه سازی بلمنیت از روی فسیل

     شبیه سازی شده آمونیت در دوران مزوزوئیک

بعد از اتمام دوران مزوزوئیک دوران سنوزوئیک با حوادث و اتفاقات جدیدی ایجاد شد . که میتوان گفت بیش تر پدیده های امروزی نظیر تشکیل کوه های قفقاز و زاگرس درهمین دوران  بوقوع پیوسته است . اگر بخواهیم از ابتدای دوران سنوزوئیک بگوییم بهتر است از ، از بین رفتن خزندگان و آمونیت ها وبلمنیت ها و بر عکس گسترش و تکامل پستانداران روی کره ی زمین گفت . به طوریکه دراواخر دوران اشرف مخلوقات پا میدان نهاد و با مشکلات زندگی آشنا شد که در ادامه به طور مفصل به شرح چگونگی پا نهادن انسان روی زمین بحث خواهم کرد .

تمام مقالات بالا اشاراتی کلی در باره ی زمین و دوران تشکیل دهنده سن زمین بوده است ولی اطلاعات کلی درباره ی محلی که در آن زندگی میکنیم شاید کمی کم باشد و لی با گفتن جزئیات همه رازها بر ملا خواهد شد . امید است بعد از اتمام خواندن این مقالات و دانستن چگونگی خلق زمین حتی یک زباله هم روی زمین رها نسازیم . این شاید نتها کار و کوچک ترین کار برای اثبات شرایط زیست محیطی کره خاکی باشد .

حال میپردازیم به جزئیات دوران پالئوزوئیک ( دوران های اول زمین شناسی )

این دوران خود شامل ۵ دوره خواهد شد که به ترتیب زیر می باشد :

۱ – دوره ۱ ( کامبرین )  : از کلمه کامبر یا نام لاتین شهر گال گرفته شده است و حاوی قدیمی ترین موجودات زنده می باشد .

۲- دوره ۲ ( سیلورین ) : از نام قبیله سیلور گرفته شده است و کوه زایی سلدونینکه در ضمن آثار آن در انگلستان و جزیره ی اسکاندیناوی مشاهده می شود .

۳ – دوره ۳ ( دونین ) : از کلمه ی دنون به معنی رسوبات دریایی گرفته شده است .

۴ – دوره ۴ ( کربونیفر ) : این کلمه به معنی وجود طبقات حاوی کربن می باشد و بیشتر یا بهتر است بگویم همه ی زغال های دنیا در این دوره بوجود آمدند و کوه زایی هرسی نین و اثرات آن در شمال امریکا و انگلستان و فرانسه و آلمان و شمال آفریقا دیده میشود .

۵ – دوره ۵ ( پرنین ) : از کلمه پرنیا که نام سلسله ای قدیمی بین اورال و ولگا واقع در شوری سابق بوده است گرفته شده .

جنس سنگ های دوران پالئوزوئیک اغلب رسوبی ولی کمی هم دگرگونی و آذرین در آن دیده شده است و وجود دارد .

دوران مزوزوئیک ( دوران دوم ) که بنام دوران خزندگان مخوف هم شناخته شده است خود شامل سه قسم می شود که به شرح زیر می باشد :

۱- دوره تریاس : ( دوره اول از دوران دوم ) ، کلمه ی تریاس به معنی ۳ تایی می باشد زیرا رسوبات این دوره در آلمان از سه قسمت مختلف تشکیل شده است .

۲- دوره ژوراستیک ( دوره دوم از دوران دوم ) ، نام آن از کوه های ژورا واقع در فرانسه گرفته شده است .

۳- دوره کرتاسه ( دوره سوم از دوران دوم ) ، معنی کلمه به معنی گل سفید است و علت نام گذاری این دوره به علت وجود رسوباتی همچون گل سفید بوده است .

 دوران سنوزوئیک ( دوران سوم ) : در این دوره بود که زمین به وضع کنونی بسیار نزدیک شد و پستانداران در سطح زمین گسترس یافتند که خود شامل دو قسم می شوند :

                         پالئوژن ( پالئو : قدیمی ) :       پالئوسن ( قدیمی )

                                                              ائوسن ( جدید )

ترشیاری :                                                  الیگوسن ( جدید تر )

                         نئوژن   ( نئو : جدید )  :        میوسن ( قدیمی تر )

                                                              پلیوسن  ( جدید تر )

                                          پلئیستوسن

۲ – کواترنر:

                                         هولوسن ( جدید تر )

لازم بذکر است که دوران یخبندان و ظهور انسان های اولیه مربوط به دوره ی پلئیستوسن بوده است و دوره ی هولوسن که به معنی کامل شده می باشد ادامه ی پلئیستوسن می باشد که از آغاز آن بیش از ۲۵۰۰۰ سال نمی گذرد و عصر کنونی ادامه ی آن محسوب می گردد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *