گاندو (تمساح پوزه کوتاه ایرانی)

برای دیدن و عکاسی از حیات وحش همیشه نیاز نیست به کشورهایی چون  ، آفریقا ، هند و دیگر کشور ها رهسپار شویم چرا که در جنوب شرقی ایران میتوان تمساح ایرانی با  نام علمی  Crocodylus palustris ( پالستریس ) را مشاهده نمود .

مطالب فوق مقدمه ای بود برای آشنایی با زیست این جاندار ، تفاوت آن با سایر گونه ها و دیگر اطلاعاتی که پاسخگوی نیاز خواننده باشد .

شاید در بسیاری از مطالب خوانده باشید کروکدیل ایرانی ، و برای بسیاری از مخاطبان شاید سوالی مبنی بر تفاوت کروکدیل و تمساح در چیست ایجاد شود  ؟

در پاسخ به این سوال باید متذکر شوم ، کروکودیل نام انگلیسی لغت تمساحیان است که در فارسی ما به آن تمساح می گوییم . پس میتوان گفت تمساح یا کروکودیل

محلی ها به کروکودیل ایرانی گاندو نیز گویند و محققین یه سبب داشتن پوزه ای کوتاه به آن تمساح پوزه کوتاه ایرانی نیز می گویند این جانداران متعلق به زمان پالئوسن تا الیگوسن  از دوران سوم زمین شناسی میباشند ( در طی این دوران به وجود آمدند و تغییراتی را تا کنون متحمل شدند . لذا شایعاتی که مبنی بر هم زیستی این جانداران با دایناسورها می باشد صحت ندارد .

اکنون حدودا ۳۰۰ ‬ سر ( واحد شمارش ) کروکودیل پوزه کوتاه در تالابها و آبگیرهای منطقه سرباز و چابهار استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرق کشورمان زیست میکنند که کمی ریزبینانه تر میتوان گفت : مناطق رودخانه‌ای باهوکلات، سرب ، آزادی ، کاجو و برکه‌های پیرسهراب ، سرباز ، کلانی، درگس، گزمنزل، هوت کت و سد پیشین محل زندگی این جاندار در ایران است اما زندگی گاندو محدود به ایران نیست و فقط گوشه ای کوچک از زندگی آنها مربوط به خاک و آب های کشور ایران است چرا که در هند به وفور یافت میشوند چرا که هند نسبت به ایران از آب هوای بهتری ( رطوبت بالاتر ) برای زیست این جاندار برخوردار است اما بجز هند این گونه در سریلانکا ، نپال ، پاکستان و … دیده میشود .

درباره نویسنده

نوید رکوعی
نوید رکوعی
محقق و کارشناس حیات وحش
10 سال سابقه تحقیقات میدانی در زمینه حیات وحش
دارای افتخار پیدا کردن رد پلنگ در تهران پس از 30 سال