تاریخ زمین

به طور کل چهار میلیارد و شیصد میلیون سال ( سن زمین ) شامل دو قسم خواهد شد که بنام کریپتوزوئیک ( زندگی نهان ، ۴ میلیارد سال ) و فانروزوئیک ( زندگی آشکار ، ۶۰۰ میلیون سال ) شناخته شده است و دانشمندان اعتقاد بر این دارند که در زندگی آشکار بوده که نشانه هایی از زندگی و موجودات زنده و کوه زایی ها پدیدار شده بوده نه در بخش کریپتوزوئیک یا همان زندگی نهان .

بخش جدید تاریخ زمین که حدود ۶۰۰ میلیون سال قدمت دارد خود شامل سه بخش که از قدیم به جدید  شامل ( پالئوزوئیک با ۳۷۵ میلیون سال ، به دیرین زی معروف بوده  ) و( مزوزوئیک با ۱۵۵ میلیون سال ، به میان زی معروف  بوده  ) و( سنوزوئیک با ۷ میلیون سال ، نو زی معروف بوده  ) می شوند .

حال در هر کدام از این قسمت ها اتفاقاتی بوقوع پیوسته است که سبب شکل گیری کامل زمین شده و در ضمن زمین را به وضع کنونی نزدیک نموده که این تغییرات در خاتمه ی دوران دیرین زی ( پالئوزوئیک ) به صورت زیر بوده است : کوه های هرسین در اروپا و آپالاچین در آمریکا بوجود آمدند . در خاتمه ی دوران میان  زی ( مزوزوئیک ) کوه آلپ به کمال رسیده است . حال لازم بذکر است که از جانوران آن دوره هم سخنی گوییم ، اغلب جاندارانی که در دوره ی مزوزوئیک زیست می کرند بی مهرگان بوده اند و تنها مهره داری که وجود داشته ماهی ها بودند آن هم نه به شکل امروزی بلکه خیلی ساده و تکامل نیافته البته در اواخر دوران مزوزوئیک بسیاری از دوریستان و خزندگان و معدودی از پرندگان و حتی پستانداران شکل گرفتند و جالب است که بدانید خزندگان به قدری زیاد شدندکه این دوران را بنام خزندگان هم می شناسند . ولی این آفریده ها شامل گیاهان هم شده بود و بسیاری از آبزیان ، نظیر آمونیت ها و بلمنیت ها که هم اکنون در بسیاری از ایران می توان فسیل آنها را پیدا نمود . به طورمثال درکنار جاده قم  و اطراف جمکران

         شبیه سازی بلمنیت از روی فسیل

     شبیه سازی شده آمونیت در دوران مزوزوئیک

بعد از اتمام دوران مزوزوئیک دوران سنوزوئیک با حوادث و اتفاقات جدیدی ایجاد شد . که میتوان گفت بیش تر پدیده های امروزی نظیر تشکیل کوه های قفقاز و زاگرس درهمین دوران  بوقوع پیوسته است . اگر بخواهیم از ابتدای دوران سنوزوئیک بگوییم بهتر است از ، از بین رفتن خزندگان و آمونیت ها وبلمنیت ها و بر عکس گسترش و تکامل پستانداران روی کره ی زمین گفت . به طوریکه دراواخر دوران اشرف مخلوقات پا میدان نهاد و با مشکلات زندگی آشنا شد که در ادامه به طور مفصل به شرح چگونگی پا نهادن انسان روی زمین بحث خواهم کرد .

تمام مقالات بالا اشاراتی کلی در باره ی زمین و دوران تشکیل دهنده سن زمین بوده است ولی اطلاعات کلی درباره ی محلی که در آن زندگی میکنیم شاید کمی کم باشد و لی با گفتن جزئیات همه رازها بر ملا خواهد شد . امید است بعد از اتمام خواندن این مقالات و دانستن چگونگی خلق زمین حتی یک زباله هم روی زمین رها نسازیم . این شاید نتها کار و کوچک ترین کار برای اثبات شرایط زیست محیطی کره خاکی باشد .

حال میپردازیم به جزئیات دوران پالئوزوئیک ( دوران های اول زمین شناسی )

این دوران خود شامل ۵ دوره خواهد شد که به ترتیب زیر می باشد :

۱ – دوره ۱ ( کامبرین )  : از کلمه کامبر یا نام لاتین شهر گال گرفته شده است و حاوی قدیمی ترین موجودات زنده می باشد .

۲- دوره ۲ ( سیلورین ) : از نام قبیله سیلور گرفته شده است و کوه زایی سلدونینکه در ضمن آثار آن در انگلستان و جزیره ی اسکاندیناوی مشاهده می شود .

۳ – دوره ۳ ( دونین ) : از کلمه ی دنون به معنی رسوبات دریایی گرفته شده است .

۴ – دوره ۴ ( کربونیفر ) : این کلمه به معنی وجود طبقات حاوی کربن می باشد و بیشتر یا بهتر است بگویم همه ی زغال های دنیا در این دوره بوجود آمدند و کوه زایی هرسی نین و اثرات آن در شمال امریکا و انگلستان و فرانسه و آلمان و شمال آفریقا دیده میشود .

۵ – دوره ۵ ( پرنین ) : از کلمه پرنیا که نام سلسله ای قدیمی بین اورال و ولگا واقع در شوری سابق بوده است گرفته شده .

جنس سنگ های دوران پالئوزوئیک اغلب رسوبی ولی کمی هم دگرگونی و آذرین در آن دیده شده است و وجود دارد .

دوران مزوزوئیک ( دوران دوم ) که بنام دوران خزندگان مخوف هم شناخته شده است خود شامل سه قسم می شود که به شرح زیر می باشد :

۱- دوره تریاس : ( دوره اول از دوران دوم ) ، کلمه ی تریاس به معنی ۳ تایی می باشد زیرا رسوبات این دوره در آلمان از سه قسمت مختلف تشکیل شده است .

۲- دوره ژوراستیک ( دوره دوم از دوران دوم ) ، نام آن از کوه های ژورا واقع در فرانسه گرفته شده است .

۳- دوره کرتاسه ( دوره سوم از دوران دوم ) ، معنی کلمه به معنی گل سفید است و علت نام گذاری این دوره به علت وجود رسوباتی همچون گل سفید بوده است .

 دوران سنوزوئیک ( دوران سوم ) : در این دوره بود که زمین به وضع کنونی بسیار نزدیک شد و پستانداران در سطح زمین گسترس یافتند که خود شامل دو قسم می شوند :

                         پالئوژن ( پالئو : قدیمی ) :       پالئوسن ( قدیمی )

                                                              ائوسن ( جدید )

ترشیاری :                                                  الیگوسن ( جدید تر )

                         نئوژن   ( نئو : جدید )  :        میوسن ( قدیمی تر )

                                                              پلیوسن  ( جدید تر )

                                          پلئیستوسن

۲ – کواترنر:

                                         هولوسن ( جدید تر )

لازم بذکر است که دوران یخبندان و ظهور انسان های اولیه مربوط به دوره ی پلئیستوسن بوده است و دوره ی هولوسن که به معنی کامل شده می باشد ادامه ی پلئیستوسن می باشد که از آغاز آن بیش از ۲۵۰۰۰ سال نمی گذرد و عصر کنونی ادامه ی آن محسوب می گردد .

درباره نویسنده

نوید رکوعی
نوید رکوعی
محقق و کارشناس حیات وحش
10 سال سابقه تحقیقات میدانی در زمینه حیات وحش
دارای افتخار پیدا کردن رد پلنگ در تهران پس از 30 سال

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *